Jak bojovat s akné?

Bohužel akné není jen problém mladých lidí v pubertě, ale spoustu z nás s tím bojuje i v dospělosti. Je to kožní onemocnění, které způsobuje zánět vývodů mazových žláz. Příčinou vzniku akné je nadměrná produkce mazu, která vede až k ucpávání pórů a při přemnožení bakterií na pleti vznikají záněty. Může mít podobu nejrůznějších pupínků až bolestivých vřídků, po kterých často zůstávají jizvy. Akné se ženám objevuje také kolísáním hormonální hladiny v rámci měsíčního cyklu nebo těhotenství.

Jak proti akné bojovat? Tento problém bychom neměli podceňovat. Nejde pouze o estetickou záležitost, akné může být i bolestivé, zanechává na pleti jizvy, negativně ovlivňuje psychiku. Může to dojít tak daleko, že postižený odmítá chodit mezi lidi, ženy si pleť zakrývají vrstvami make-upu a korektoru. 
tvář s akné
Na co byste měli dbát:
Zdravý životní styl. Základem je správná životospráva a starat se o tělo zevnitř. Doporučuje se vynechat cukr, který podporuje zánětlivé procesy v těle, případně můžete zkusit vynechat lepek. Nepijte alkohol, vyvarujte se zakouřeným a prašným prostorám, které znečišťují pleť. Více spěte, pijte hodně čisté vody, buďte hodně na čerstvém vzduchu a mějte dostatek pohybu.
Správná péče o pleť. Pečujte o pleť vhodnou kosmetikou pro daný typ pleti. Pravděpodobně máte mastnou pleť, nezatěžujte ji tedy zbytečně, ale ani nepřesušujte, nedrážděte přípravky s alkoholem. Pleť je nutné hydratovat, důkladně ji ráno a večer vyčistit, případně odlíčit. Nesahejte si neustále na pleť, roznášeli byste si tak bakterie po celém obličeji.  
žena na masáži
Zkuste bylinky. Vybírejte ty, které vám pročistí organismus, například na jaře si natrhejte kopřivy. Můžete pít kopřivový čaj nebo si udělat nálev. Stejně tak můžete využít i třeba heřmánek, který pleť zklidní. K obkladům je skvělý řepík, protože působí protizánětlivě.
Hormonální antikoncepce. Mnoho žen řeší akné způsobené hormonální nerovnováhou s pomocí hormonální antikoncepce. Dříve se dívkám s tímto problémem hojně předepisovala, dnes však ženy od jejího používání hodně upouští.
Odborné kosmetické ošetření pleti. Navštivte nějaký kosmetický salón a vyzkoušejte například chemický peeling nebo laserové ošetření.
Navštivte dermatologa. Pokud máte pocit, že děláte vše správně a už jste vyzkoušeli vše, raději se poraďte s dermatologem. Ten vám nasadí léčbu, může předepsat velmi účinné masti ať už na celou pleť nebo lokální přípravky, případně i antibiotika k vnitřnímu užívání.