Při nákupu trampolíny dbejte na bezpečnostní prvky – jsou důležité

Máte-li doma děti, možná jste z jejich úst zaslechli prosbu, že by rády měly doma trampolínu. Na skákání, na povalování se, na relaxaci, pro radost z pohybu, z poletování vzduchem, však je znáte, ty jejich argumenty. Mnozí rodiče pro své ratolesti podniknou první – poslední a trampolína není zrovna důvodem, proč jejich prosby nevyslyšet. Ostatně, můžete se na ní vyřádit i vy.

praktická věc

Bez ochranné sítě riskujete nepříjemný úraz

Zvláště začátečníci a menší děti by měly mít skákání na trampolíně patřičně zabezpečeno ochrannou sítí. Dbejte na to, aby síť byla zachycena ve svislých trubkách pomocí bandáží, jakýchsi rukávků s molitanem, které je obalují a chrání děti uvnitř před úderem. Všechny nosné trubky ochranné sítě se musí opírat o zem, pokud jsou kratší, nejsou dostatečným opěrným bodem celé konstrukce.

salto vzad

Síť musí být navlečena z vnější strany, nikoliv pouze zevnitř, a musí být na konstrukci zachycena po celém jejím obvodu. Uchycení sítě se provádí bezpečnostními plastovými klipy. Záleží pochopitelně na kvalitě materiálu, ze kterého je síť vyrobena, rukávky by měly být z mechanicky odolného polyvinylchloridu (PVC) a síť z polypropylenového vlákna.

Ochranná síť by měla být napnuta mezi trubkami, těch by měl být dostatečný počet, např. trampolína o průměru 3,5 metru by jich měla mít minimálně 6, nejlépe 8. V zásadě platí, že čím více trubek, tím větší schopnost jímat náraz cvičence na trampolíně.

Bezpečnost vašich dětí na trampolínách s ochrannou sítí pak závisí i na dalších prvcích. Podcenit byste neměli kryt pružin. Dopad na nezakryté pružiny může být nepříjemný a bolestivý a z toho důvodu výrobci dodávají na trh speciální mezikruží, které všechny pružiny zakryje plastovým síťovaným povlakem. Jeho šířka by měla být minimálně 33 cm. Povlak také musí být vyplněný molitanem a po jeho upevnění se nesmí volně pohybovat.

veselá hra

Ověřte životnost plastových komponentů

Materiál sítě a krytů pružin by měl být odolný vůči UV záření, důležitá je gramáž PVC a jeho životnost, často se totiž stává, že tyto materiály u podezřele levných výrobků se po dvou letech začnou rozpadat.

Výrobci trampolín dbají na pevnost a stabilitu nosné konstrukce, tu zpravidla tvoří galvanicky pokovená ocel, zajímat by vás měly především sváry, zda jsou dostatečně kompaktní. Není také od věci trampolínu proti pohybu po podložce a při silnějším bočním větru zajistit kotvícími šrouby zavrtanými do země.