Jak vybrat venkovní dlažbu?

Venkovní dlažby představuje bezpečný pohyb po zahradě, ale může zároveň zaujímat i estetickou funkci. Jak vybrat tu správnou venkovní dlažbu právě pro vaší zahradu?

V první řadě vždy myslete na bezpečnost a vhodnost dlažby na vaši zahradu. V blízkosti bazénů a jezírek volte dlažbu, která zaručí bezpečnou chůzi. Vhodná je tedy hrubá dlažba, jejíž povrch zamezí skluzu. S tím souvisí i výběr vhodné dlažby pro vybranou lokalitu. Místa, která nejsou chráněná přístřešky, vyžadují dlažby vhodné pro nepříznivé vlivy prostředí. Výběrem nevhodné dlažby může dojít k narušení povrchu, rozšiřujícím se prasklinám, které mohou vést až k úplnému zničení celé dlažby.

venkovní dlažba

Kamenná dlažba

Přestože se kamenné dlažby stoneexpert.cz řadí mezi dražší varianty venkovních dlažeb, pro její provedení a vzhled je velmi oblíbenou možností do všech zahrad. Vynikne ve všech exteriérech a vyznačuje se dlouhou životností a snadnou údržbou.

Cihlová dlažba

Jedná se o levnější variantu v porovnání v dlažbou kamennou. Staré cihly je možné získat z bouracích prací a jejich náklady jsou tedy téměř nulové. Protože však většina cihel má snahu rozpadat se, zaměřte se pouze na cihly vhodné pro inženýrské práce. Cihly je možné pokládat na hranu či líc.

Betonová dlažba

Vhodnou variantou pro rozsáhlé pozemky je betonová plocha. Nízká pořizovací cena, snadná údržba a široký výběr tvarů může být pro mnoho lidí rozhodovacími parametry. Betonová dlažba však může vlivem vlhka vytvářet vhodné prostředí pro mech, který strukturu betonu narušuje. Je proto nutné beton udržovat v suchu či veškerý mech mechanicky odstraňovat.

betonová dlažba

Keramická dlažba

Keramické dlažby jsou hojně využívanou variantou i v interiérech. Jedinou nevýhodou v exteriérových prostorech je v některých případech nízká mrazuvzdornost. Velikost, vhled a způsob položení dlažby závisí pouze na vás.