Kdy je ten správný čas na refinancování?

Mnohdy výhodná hypotéka na bydlení se může během několika let proměnit ve značně nevýhodný úvěr. No jo ale co teď? Je potřeba si uvědomit, že úvěrový trh je velice proměnlivý a společně s ním i úroková sazba, která v závislosti na ekonomický podmínkách našeho státu roste nebo klesá. Výhodná úroková sazba se během let tedy může změnit na nevýhodnou, stejně tomu ale může být i naopak. V takovém případě je na čase refinancování.

puzzle dům

Refinancování stávajícího úvěru je poměrně nová služba řady bank, kterou už možná řada lidí zaznamenala nebo dokonce využila. Refinancování hypotéky Fahd.cz je výhodné, tedy jen za určitých okolností. Znamená to ve zkratce splacení stávajícího hypotečního úvěru, který je ovšem pro dlužníka sjednán za výrazně výhodnějších podmínek. Mezi ty patří primárně roční úroková sazba nebo doba fixace, ale po dohodě s novým věřitelem i delší doba splácení, úprava měsíčních splátek či sloučení s dalšími produkty. Důvodů, proč refinancovat je tedy celá řada, přesto se najde stále mnoho lidí, kteří tuto možnost nevyužijí a raději nadále splácí nevýhodný úvěr.

Refinancování Ale kdy?

Při podpisu smlouvy o hypotéku je zde jako jedna z podmínek podrobně sepsána i doba fixace. Jedná se o dobu, po kterou vám banka garantuje neměnnou úrokovou sazbou. Toto období se liší v závislosti na typu úvěru, ale i poskytovateli. Setkat se tak můžete s dobou 5, 7 i 10 let.

čtení zákona

Pár měsíců před ukončením aktuálního fixního období hypotéky je klient obeznámen s novou nabídkou na další fixní období. Pokud novou nabídku akceptuje, nic zásadního se nemění. I nadále splácí hypoteční úvěr stávajícímu věřiteli. V případě, kdy ale s novu nabídkou od věřitele není spokojen, je ten správný čas na refinancování. Je ale zapotřebí prozkoumat trh a najít opravdu výhodnější nabídku úvěru, na které se dá ušetřit, případně vyjednat lepší podmínky.