Pro jakou věkovou skupinu je pohádka Mašinka Tomáš vhodná?

Pro jakou věkovou skupinu je pohádka Mašinka Tomáš vhodná?


Je smutným faktem, že dnes děti poslouchají pohádky nikoliv od svých rodičů, nýbrž z televize, tabletu či jiného podobného zařízení. Na druhou stranu je fakt, že je to na chvíli zabaví, což umožní rodičům udělat nejnutnější práce. Navíc děti v tomto případě vnímají děj nikoliv pouze ušima, nýbrž také očima.

To sice umožňuje vytvářet propracovanější a především zábavnější příběhy, avšak na druhou stranu tento způsob sledování pohádek příliš nerozvíjí představivost. Pokud například dítěti vyprávíme třeba o Sněhurce, je náš potomek prakticky nucen si představovat, jak asi vypadá princezna, jak zlá královna, trpaslíci či princ. Pokud jim pustíme tuto pohádku v televizi, nic si představovat nemusí.

stan2

Nicméně není pochyb o tom, že koukání na pohádky, ať už ve filmové či seriálové podobě, je mezi dětmi velmi oblíbené. A mnoho z nich má i svůj oblíbený pořad. Jedním z nich je i britská pohádka Mašinka Tomáš https://www.masinka-tomas.cz/c/knihy-masinka-tomas.

Jedná se o seriál, který sleduje příběhy antropomorfizovaného vlaku a jeho kolegů. Ve své podstatě se poněkud podobá filmu studia Pixar Auta, jen s tím rozdílem, že zde existují i lidé. Otázkou však je, pro jakou věkovou kategorii je tento pořad vhodný. Přeci je, děti se rychle vyvíjejí, a je jasné, že co zaujme to tříleté, asi těžko bude bavit desetileté.

televize2

V případě Mašinky Tomáše se jedná o pořad pro nejmenší diváky. Tomu je přizpůsoben jak děj, kdy se na obrazovce neustále něco děje, něco se hýbe nebo vydává zvuky, tak i jednotlivé příběhy, které jsou tak jednoduché, aby je zvládl pochopit i malý divák. O tom, že má hlavní postava frázi, kterou s ní mohou malí diváci zakřičet, čímž se zapojí do děje, není třeba mluvit.

Přesto se ale nejedná o seriál bez chyby. Designy postav někdy připomínají spíše něco z hororu než z pohádky, a sama animace není příliš kvalitní. I některé lekce, které se snaží děti naučit, nejsou zrovna ideální.

Nakonec pak záleží na vás, zda to svému dítěti pustíte. Jen je rozhodně lepší shlédnout sami pár dílů předem, ať víte, do čeho jdete. Pak totiž bude pozdě litovat.