Co mi dává cestování

Během cestování v dobách mého dětství nebylo až tak důležité kam se pojede a jak daleko, ale mnohem důležitější bylo, že každé cestování u mne vyvolávalo dokonalý pocit vzrušení a radosti z očekávání nových zážitků. Toto mi zůstalo až do dnešního dne a věřím, že to tak má více lidí.  V té době – jakékoliv cestování bylo zážitkem opakujícím se pouze pár krát do roka ne-li jen jednou. Bylo tedy vzácné a ne tolik běžné, jak je tomu dnes. Každá cesta se pojila s přípravou a také menší nervozitou nebo chcete-li „cestovní horečkou.
foťák s pasem na mapě
Den „D“
Den, kdy konečně nastal den „D“, byl pro mne dnem slavnostním. Hezky jsme se ustrojili a vyrazili na cestu bledě modrou Škodou 120. Tatínek řídil a maminka navigovala, většinou se u toho pohádali, neboť tatínek se vždy rozčiloval, že jej maminka naviguje špatně. Po každé jsme však dojeli  na správné místo a mohli jsme si dosyta dopřávat zážitky spojené s poznáváním nové krajiny, nových měst, architektury, místní kultury a nevšedních způsobů trávení volného času… a hlavně jsme byli všichni spolu, pěkně pohromadě.
Cestování rovná se nevšední zážitky
Takto jsem cestování vnímala kdysi a teď je tomu podobně, ale přece jen jinak. Pokaždé když se mi podaří ušetřit čas a peníze a vytrhnout se z  každodenní rutiny, zažívám podobný pocit „těšení se“ na něco nového, jako kdysi.
blondýna na kufru
Nejvíce mě baví cestovat na vlastní pěst, takové cestování mě obohacuje po všech stránkách, protože obvykle to ode mne vyžaduje aktivní přístup, tak například:
1.      určit si kam budu cestovat a ujasnit zda jedu za poznáním, zábavou, sportem, odpočinkem, památkami, kulturou nebo od všeho „trochu“
2.      nastudovatsi zajímavá místa, která tam budu chtít navštívit, dle svých zájmů
3.      vyhledat vhodnou letenku nebo si zorganizovat jiný druh dopravy
4.      správně načasovat, tzn. vybrat si správný čas pro danou destinaci
5.      objednat si ubytování, vyhledat autopůjčovnu v cílové destinaci, případně využít jiné dopravní prostředky typické pro danou zemi,
6.      no a na konec skutečně toto vše zrealizovat
pás fotografií

Cestováním to jsou zážitky, během kterých se neustále něčemu učím, získávám nové zkušenosti a také většinou narazím na nějaké nečekané překážky, které musím za pochodu vyřešit. A to mě  baví… zkrátka cestování je nejlepším koníčkem, poznáním, zábavou a studnou nevšedních zážitků a aktivit.