Jaká rizika přináší cestování, zvláště do zahraničí

Mnoho lidí velmi rádo cestuje a poznává cizí kraje i nové lidi. A i to, kteří cestování příliš neholdují, si čas od času užijí dovolenou například někde v přímořském letovisku. Není pochyb o tom, že se jedná o veskrze přínosnou aktivitu, pokud se provozuje s rozumem. To však neznamená, že je to zcela bezpečné.

 

V dnešní době jsme si celkem zvykli na to, že nám ve většině případů nic nehrozí. Pokud budeme dodržovat daná pravidla, budeme v bezpečí, ať už v naší zemi či v zahraničí. To však nemusí být vždy pravda. Během zahraničních cest na nás čekají určitá rizika, kterých bychom si měli být vědomi, i když jejich pravděpodobnost je většinou velmi malá.

 

cestování přináší nové zážitky

 

Tím asi největším, především v turisticky atraktivních oblastech, jsou různí zloději a kapsáři. Ti využívají nepozornosti turistů, kteří se soustředí na okolní vjemy a nevěnují příliš pozornost lidem okolo, zvláště pokud jsou někde, kde je velký dav lidí – a to u známých památek bývá velmi často.

 

Rozhodně se tedy vyplatí si sebou brát jen takovou částku, kterou budete potřebovat, a zbytek nechat v trezoru v hotelu. To platí především v případě, kdy sebou máte větší obnos peněz. Také peněženku byste neměli mít v kapse nebo na vrchu tašky. Je tak totiž sice dostupná, ale zároveň představuje snadný cíl.

 

i tropická pláž má svá rizika

 

Další, poměrně specifickou hrozbou zvláště pro české turisty, představuje moře. Vzhledem k tomu, že jej u nás nemáme, většina z nás příliš neumí odhadnout, kdy jsou již vlny příliš vysoké, než aby bylo bezpečné plavat. Každoročně tak přijde zbytečně o život několik lidí, a to je rozhodně škoda.

 

Pro tropické oblasti jsou pak poměrně typické nemoci, které se v naší zemi nevyskytují. A zatímco místní mají proti nim obvykle vypěstovanou imunitu, nás se to obvykle netýká. Proto rozhodně není špatný nápad se nechat proti těmto chorobám před dovolenou očkovat. Jistě, pravděpodobně se s nimi nesetkáte, avšak vždy je lepší být připraven.

 

Cestování tedy rozhodně není špatný koníček, jen je nutné znát i jeho rizika a přizpůsobit se jim. Tak si totiž své cesty užijeme skutečně nejlépe.