Dohromady nebo zvlášť?

Jak bude probíhat hospodaření s penězi ve vašem vztahu, byste ideálně měli řešit ještě před svatbou. Každý z partnerů totiž vychází z jiného rodinného prostředí, má jiné zkušenosti, a proto také může mít odlišné očekávání.  V zásadě existují dvě cesty, sami posuďte, která z nich je pro vás.
hračka pokladna


Dohromady


Mít peníze dohromady v praxi znamená, že oba z partnerů vědí o všech podstatných příjmech a výdajích. Manželé, kteří hospodaří dohromady, mají pouze jeden běžný účet (mimo například spořicí účty), ke kterému by ideálně měli pořídit dvě karty. Muž i žena mají rovnocenná práva uskutečňovat transakce.

Největší výhodou spravování peněz společně je důvěra, otevřenost, přehled. Každý z manželů naprosto přesně ví, jak jsou na tom, kolik si mohou dovolit utratit, jaké příjmy má ten druhý. Což je pro manželství dost podstatné. Navíc mají také přehled o platbách kartou, popř. výběrech, které uskutečnil jejich partner, tudíž se snižuje riziko zbytečného utrácení nebo utajených nákupů.

A tady se dostáváme k nejčastěji diskutované nevýhodě. Jestliže mají oba dva společný účet, není prostor po překvapení. Hůře se zakrývají větší výdaje, kterými hodláte udělat partnerovi radost. Další nevýhodou může být fakt, že spořivější osoba nemá šanci tajně odkládat, aby zachránila druhého, který rád utrácí.
bílé prasátko


Zvlášť


Páry, které se rozhodnou pro oddělené hospodaření s penězi, většinou fungují následovně. Každý z nich má svůj vlastní účet, kam chodí jejich příjem. Výdaje pak mají rozděleny, např. muž platí náklady na bydlení a auto, žena jídlo. Své výdaje pak uskutečňuje každý sám.

Výhodou je minimálně teoretická možnost více ušetřit, protože se spoléhají sami na svůj účet a nechtějí se dostat do situace, kdy by nevyšli. Partneři také někdy tajně odkládají, ať už na konkrétní věc (větší dar, dovolená, nové auto) nebo prostě pro strýčka příhodu, což se, přiznejme si, může hodit.

Při této správě peněz však může často docházet k hádkám. Muž ženě vyčítá, že jí nic nezbylo, ona tvrdí, ať si on zkusí nakupovat jídlo pro tak početnou rodinu, zvlášť když zrovna tento měsíc přijela dvakrát návštěva. Může to samozřejmě fungovat i naopak. Partner, jehož prostředky došly dřív, se pak ocitá v trapné situaci, kdy musí toho druhého žádat o založení.
Dobře zvažte, jakou cestu zvolíte, protože ve vztahu musí perfektně fungovat tři věci – komunikace, sex a peníze.