Kolik stojí miminko?

 Měli bychom se tedy důkladně připravit, jak na nákup výbavičky pro miminko, tak i na následný rodinný rozpočet.
Ideální je mít našetřeno něco dopředu, pokud to není možné a těhotenství proběhlo nečekaně a neplánovaně, musíme začít přemýšlet jak nového člena rodiny do rozpočtu zahrnout tak, aby nikdo nestrádal.
Do základní výbavičky počítejme určitě postýlku, bez které se dítě neobejde. Tu můžeme pořídit i zánovní, kde se cena pohybuje od 500,-. Novou pak můžeme sehnat od 1000,- Kč. Nezapomínejme ani na matraci, zavinovačku či peřinky. Není však nutné pro tak malé dítě kupovat zbytečně předražené kousky, postačí tzv. kvalita za rozumnou cenu tedy mezi 1000 – 1500,- Kč.
pokojíček pro mimčo.jpg
Přebalovací pultík s podložkou nám bude sloužit jako nepostradatelný pomocník. Můžeme jej pořídit např. i se zabudovanou vaničkou a odtokem. Cenově se pohybují mezi 1000 – 5000,- Kč.
Oblečení a hygienické potřeby je nutné mít také připravené předem. Nepřehánějme to však se zásobami jedné velikosti. Dítě velmi rychle roste, tudíž si s přehledem vystačíme po pěti kusech body, pěti kusech dupaček a dle sezóny pak pár kousků čepiček, ponožek, příp. svetříku apod. Celou sadu oblečení seženeme v hodnotě do 500,- Kč v těch nejlevnějších obchodech s dětskými oděvy.
botičky na oblečení.jpg
Z hygienických potřeb jako nezbytnost považujme osušky, látkové pleny, hřeben, krém proti opruzeninám, teploměr, nůžky, vatové tampónky, žínka, lehátko na koupání a jednorázové pleny, které budou na dlouho dobu nejvyšší položkou v rozpočtu. Tento set nakoupíme v rozmezí mezi 1500 – 3000,- Kč.
Jednorázových plen si udělejme ne příliš velkou zásobu s ohledem na růst dítěte a možné alergie, kdy bude třeba např. vyměnit výrobce plen. V dnešní době platí obecně spíše všeho méně, protože většina obchodů je dostupná i do osmé hodiny večerní a tak není problém, poslat v případě akutní potřeby tatínka či babičku a doplnit zásoby.
Jednou z nejdražších položek bude určitě kočárek. Na výběr máme opět starší nebo úplně nový. Většina maminek sahá spíše po novém vozítku pro své děťátko. Při výběru dbejme na délku hluboké korby, tak aby se nám nestalo, že se miminko ve 4 měsících do korbičky nevejde. Velkou výhodu pak nabízí kombinované kočárky s adaptéry pro nacvaknutí autosedačky, kterou oceníme zejména při návštěvě nákupních center. Starší kočárky pořídíme již od 1000,- Kč, nové pak od 6000,-Kč.
Suma sumárum celkový součet pro startovací set před příchodem miminka je v rozpětí cca 6000,- až 20000,- Kč, opravdu záleží, zda sáhneme raději po všem novém, nebo se uskromníme.
No a pak tu máme spoustu „nezbytných“ lákadel, které se tváří tak, že je opravdu nutně budeme potřebovat. Opak je bohužel pravdou, v začátku je miminko opravdu nenáročné a kromě přítomnosti maminky nepotřebuje vůbec nic. Týká se to hlavně hraček, houpaček, kolotočů nad postýlku, chůvičky s videokamerou, plyšáků, projektorů a podobných nesmyslů, které v případě potřeby můžeme dokoupit např. z porodného ale, může se také stát, že zjistíme, že je vlastně vůbec nepotřebujeme.