Anglický buldok – středně velký a široce stavěný pes

Anglický buldok – středně velký a široce stavěný pes

Velikost a stavba těla

Tento silný malý pes dorůstá zpravidla do výšky přibližně 40 cm. Se svou hmotností kolem 25 kg patří vzhledem ke své výšku spíše k těžším psům. Hlava je velká s převislými horními pysky. Tělo je podsadité, směrem dozadu se zužuje. Z toho vyplývají i případné obtíže při porodech. Srst anglického buldoka je krátká a hustá. Povolené jsou několik zbarvení mj. světle žlutá a načervenalá, ale i proužkované varianty zbarvení.
buldok s mašlí

Povaha a temperament

Svým vzezřením může anglický buldok zpočátku působit nesnášenlivě, což však vůbec nemusí být pravda. Dnešní anglický buldok se dá charakterizovat jako mírumilovný, něžný, přátelský a klidný pes. Je spolehlivý, přítulný a ostražitý.

Vhodné prostředí

Anglický buldok nevyžaduje příliš mnoho pohybu. Tomuto plemeni psa se připisuje vysloveně přátelský vztah k dětem. S problémy však může být spojeno jeho chování k jiným zvířatům.
anglický buldok

Původ

Je to pes, jehož předkové se v Anglii vyskytovali již ve středověku. V 14.-16. století byli používaní především k zápasům s býky. To bylo roku 1835 zakázáno a buldok téměř vyhynul. Chov se znovu obnovil v druhé polovině 19. století.

Popis

Středně velký, podsaditý, široce stavěný pes. Hlava nápadně velká a masivní s výrazně zkrácenou čenichovou partií, mocnými čelistmi a převislými pysky. Malé uši ve tvaru růžového lístku. Objemné tělo, krátký široký hřbet, prostorný hrudník. Ocas nízko nasazený, kratší. Srst krátká, hustá, jemná, hladká. Barva jakákoliv, s černou maskou nebo bez ní. Velikost: Výška v kohoutku okolo 40 cm při hmotnosti psů kolem 25 kg.

Využití

Dříve bojový, dnes exkluzivní společenský pes.
anglický buldok s kšírami

Zvláštní nároky

Buldoci poměrně často trpí na zdravotní potíže (problémy s klouby, vyboulení víčka apod.). Mimořádně těžké bývají porody, které se často musí řešit císařským řezem. I při odchovu štěňat musí chovatel feně pomáhat. Snášejí vyšší teploty. Jinak je buldok poměrně nenáročný, vyžaduje pouze málo pohybu a minimální péči o srst. Ani výchova nedělá problémy.

Anglický buldok – středně velký a široce stavěný pes
4.3 (85%)4