Výbojky ovládly svět

Výbojky ovládly svět

Když se v druhé polovině devatenáctého století dostávala na světlo světa taková přelomová věc, jakou byla žárovka, netušili její tvůrci, jaké ji čekají na její životní pouti možnosti. Klasické žárovce už sice odzvonilo, ale její následovníci a následovnice jsou tu s námi doslova na každém kroku.

červený mlýn

Pokud byste zmíněné kroky namířily do městského parku, pak by vám s největší pravděpodobností svítily na cestu sodíkové výbojky. Tato světla jsou totiž pro venkovní použití doslova ideální. Proto se instalují právě do pouličních lamp.

  • Kromě toho našly své využití i v oblasti bezpečnosti.
  • Osvětlují se jimi okolní prostory budov, které by mohly lákat nenechavce a různé jiné živly.

mokrá ulice

Poznáte je velice snadno. Jejich světlo se vyznačuje vysokou účinností a monochromatickým žlutým světlem. Kromě těchto vlastností se u nich oceňuje i velice dlouhá životnost, která může být i neuvěřitelných dvacet tisíc hodin. Další výbornou vlastností je dobrá viditelnost i v nepříznivých povětrnostních podmínkách. Používají se tedy úspěšně i v mlze. Výbojek https://www.lightpark.cz/sodikove-vybojky/je v současnosti opravdu velké množství. Za klasické se považují halogenidové, které sice našly pro své využití mnohem větší prostor, ale rozhodně to neubírá na důležitosti všech ostatních druhů.

noční světla

Každý plyn svítí jinou barvou

Výbojka je světlo, které je vyrobeno pomocí některého plynu. Plyn také ovlivňuje barvu světla, které z výbojky vychází. Například světelné zdroje, které jsou plněné plynem kryptonem, vydávají světle šedé až zelené světlo. Za určitých podmínek může být světlo i jasně modro-bílé. Toho využívají umělci pro speciální účely.

  • Jedním z nejznámějších plynů je v této oblasti asi neon, s jehož červeným nebo oranžovým světlem se setkáváme v různých nápisech ve velkých městech, kde na nás svítí ze světelných reklam.