Masivní dřevo obvykle osloví každého, i nejvíce zatvrzelého bručouna. Onen psychologický efekt totiž tvoří základní princip živé hmoty, to vědomí, že se za každým takovým výrobkem ukrývá ono tajemné fluidum, co oživuje semeno, z něhož vzejde malý kmínek, a ten pak za přispění vhodné půdy a dešťových srážek vyroste do obrovské výšky a zpravidla i přežije jednu, ne-li více lidských generací. Strom ke svému růstu toho příliš nepotřebuje, dokáže čerpat živiny ze zemského povrchu a zároveň dodává energii do okolního prostředí. Toho všeho si byli lidé vědomi již dávno a dřevo považovali za obrovskou devizu a také za cenné platidlo.
Zaměříme-li se na výrobky z dřevěného masivu, kupříkladu postele z masivu 120 x 200, jistě vás budou napadat různé přívlastky a mezi nimi velmi často výraz „osvědčená kvalita“. Stačí jen nahlédnout do některé z historických památek, které své tvůrce přežily o mnoho stovek let, a kde můžete obdivovat původní střešní krovy a nábytek v interiéru, coby pamětníky vrcholné gotiky a spanilé renesance.
Dnes sice stěží narazíte u nějakého výrobce na točité schodiště z jednoho kusu dubu, jak je tomu na zámku v Lednici, ale současné výrobky si svou kvalitou rovněž vybudovaly pevné místo na slunci a těší se dobrým referencím. Dát jim přednost před dřevotřískovými deskami, co se tváří jako vyvedená imitace, není rozhodně krok špatným směrem. Čím nás takové lůžko vyrobené z borového dřeva, v šířce 120 cm, dovede potěšit?
Je trvanlivé – pravděpodobně vás přežije, pokud s ním budete slušně zacházet. Stačí jen občas dotáhnout šroubové spoje, ale jinak žádnou extra údržbu nevyžaduje.
Je prostorné – v této šíři se na něm nejen pohodlně vyspíte, ale můžete tu i posnídat nebo používat notebook.
Má nadčasový vzhled – tento výraz je sice tak trochu klišé, ale rozhodně pravdivé. Výrobky ze dřeva jaksi z módy nevychází, a to ani dnes v tzv. plastové době. Snadno je zkombinujete s podlahovou krytinou i s dekorem malby a s většinou bytových doplňků včetně závěsů, záclon, rolet a žaluzií.